Partition of Bengal and Swadeshi Movement (Assamese): SEBA Class 10

Share with others

partition of bengal and the swadeshi movement

Notes/solutions/answers (টোকা/সমাধান/উত্তৰ) to the questions of SEBA Class 10 History Chapter 1 Partition of Bengal and Swadeshi Movement (বংগ বিভাজন আৰু স্বদেশী আন্দোলন) for students studying under the Board of Secondary Education, Assam (SEBA) Assamese Medium. অৱশ্যে, এই টোকা/উত্তৰবোৰ কেৱল প্ৰসংগৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু য’ত সম্ভৱ হয় সংশোধন/পৰিৱৰ্তন কৰিব পাৰি।

Register Login

অতি চমু উত্তৰৰ প্রশ্ন (of Partition of Bengal and Swadeshi Movement)

1) বংগ বিভাজন কোনগৰাকী ভাইচৰয়ৰ শাসনকালত সংঘটিত হৈছিল?

উত্তৰ: বংগ বিভাজন,ভাইচৰয় লৰ্ড কাৰ্জনৰ সময়ত, সংঘটিত হৈছিল।

2) ১৯০৫ খ্রীষ্টাব্দৰ কোন তাৰিখে বংগ বিভাজন কার্যকৰী হৈছিল?

উত্তৰ: ১৯০৫ চনৰ ১৬ অক্টোবৰত বংগ বিভাজন কাৰ্যকৰী হয়।

3) বিদেশী পণ্য বর্জনৰ প্ৰস্তাৱ কোনখন সভাত গ্ৰহণ কৰা হৈছিল?

উত্তৰ: ১৯০৫ চনৰ ২০ জুলাইত দিনাজপুৰত অনুষ্ঠিত দ্বিতীয় প্ৰতিবাদী সভাত বিদেশী সামগ্ৰী এৰি দিয়াৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

7) কাৰ পৌৰাহিত্যত অনুষ্ঠিত জাতীয় কংগ্ৰেছৰ অধিৱেশনে ভাৰতীয়ৰ বাবে ‘স্বৰাজ’ বিচাৰি প্ৰস্তাৱ গ্রহণ কৰিছিল?

উত্তৰ: দাদা ভাই নাওৰাজীৰ সভাপতিত্বত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ সন্মিলনে ভাৰতীয়সকলৰ বাবে স্বৰাজৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছিল।

8) বন্দিনী ভাৰত’ নামৰ নাটকখনৰ ৰচক কোন?

উত্তৰ: অম্বিকাগিৰী ৰায়চৌধুৰী ।

9) বংগদেশৰ একত্ৰিকৰণ কেতিয়া হৈছিল?

উত্তৰ: বংগৰ একত্ৰীকৰণ ১৯১১ চনৰ ১২ ডিচেম্বৰত হৈছিল।

চমু উত্তৰৰ প্রশ্ন (of Partition of Bengal and Swadeshi Movement)

1) বংগ বিভাজনে সৃষ্টি কৰা পূর্ববংগ আৰু অসম’ নামৰ প্ৰদেশখনৰ সৈতে সংলগ্ন হাৱা বংগদেশৰ প্ৰধান তিনিটা ভৌগালিক সংমণ্ডল উল্লেখ কৰা। 

উত্তৰ: বংগ বিভাজনৰ পিছত সৃষ্টি কৰা বংগৰ তিনিটা মুখ্য ভৌগোলিক অঞ্চল আছিল ঢাকা, চট্টগ্ৰাম আৰু ৰাজশাহী।

2) বংগ বিভাজনৰ অন্তর্নিহিত উদ্দেশ্য কি আছিল চমুকৈ লিখা।

উত্তৰ: বংগত, হিন্দু আৰু মুছলমান কৃষক আৰু শ্ৰমিকৰ মাজত একতা ব্ৰিটিছসকলৰ বাবে এক ভাবুকি আছিল আৰু তেওঁলোকে বিভাজনৰ দ্বাৰা ঐক্য ভংগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। গতিকে বংগ বিভাজনৰ আঁৰৰ গোপন উদ্দেশ্য আছিল হিন্দু মুছলমান ঐক্যক ধ্বংস কৰা। এই নিহিত স্বাৰ্থ পূৰণ কৰিবলৈ, সাম্প্ৰদায়িক অনুভূতি বিয়পা প্ৰয়োজন আছিল।

3) বংগ বিভাজনবিৰােধী আন্দোলনে স্বদেশী আন্দোলন’ নাম কিয় পাইছিল চমুকৈ লিখা।

উত্তৰ: বংগ আন্দোলনৰ বিভাজন বিৰোধীক স্বদেশী আন্দোলন বুলি নামাকৰণ কৰা হৈছিল কিয়নো ৰাজহুৱাভাৱে পৰামৰ্শ দিয়া হৈছিল যে ভাৰতীয়সকলে ঐক্যবদ্ধভাৱে বিদেশী সামগ্ৰী বৰ্জন কৰিব আৰু ভাৰতীয়সকলে তৈয়াৰ কৰা ঘৰুৱা সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰিব। জাতি, ধৰ্ম আৰু ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে মানুহে এই আন্দোলনত ভাগ লৈছিল।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

8) স্বদেশী আন্দোলনৰ তিনিটা অৱদান উল্লেখ কৰা।

উত্তৰ: স্বদেশী আন্দোলনৰ তিনিটা অৱদান আছিল:

i. স্বদেশী আন্দোলনই ভাৰতীয়সকলক গণ আন্দোলন সম্পৰ্কে ৰাজনৈতিক জ্ঞান দিবলৈ সক্ষম হৈছিল। ভাৰতীয় লোকসকলে জানিব পাৰিছিল যে যদি বেছিভাগ লোক এক উমৈহতীয়া কাৰণৰ বাবে আগবাঢ়ি আহে, তেন্তে এক গণ আন্দোলন নিশ্চিতভাৱে সফল হ’ব।
ii. স্বদেশী আন্দোলনৰ দ্বাৰা উদ্দীপিত জাতীয়তাবাদৰ অনুভূতিয়ে ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছক প্ৰথমবাৰৰ বাবে দাদা ভাই নাওৰাজীৰ সভাপতিত্বত ১৯০৬ চনত কলিকতা অধিৱেশনত স্বৰাজৰ দাবীৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছিল।
iii. স্বদেশী আন্দোলনেও সশস্ত্ৰ আন্দোলনৰ জন্ম দিছিল। হিংসাত্মক পদ্ধতিৰ আশ্ৰয় লোৱাৰ প্ৰৱণতা কিছুমান কৰ্মীৰ ক্ষেত্ৰত সংঘটিত হৈছিল।

চমু টোকা লিখা (of Partition of Bengal and Swadeshi Movement)

1) কবিগুৰু ৰবীন্দ্রনাথ ঠাকুৰ।

উত্তৰ: কাবিগুৰু ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰ এজন মহান ভাৰতীয় লেখক আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আছিল যিয়ে তেওঁৰ লিখনি, ভাষণ, ধাৰণা আৰু সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণৰ জৰিয়তে স্বদেশী আন্দোলনক গঢ় দিছিল। বংগ বিভাজন কাৰ্যকৰী হোৱাৰ দিনা অৰ্থাৎ ১৯০৫ চনৰ ১৬ অক্টোবৰত ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰৰ আহ্বানত কলিকতাৰ বাঙালী ৰাইজে ৰাখীবন্ধন পালন কৰে। তেওঁৰ নেতৃত্বত, হাজাৰ হাজাৰ লোক কালুটোলা আৰু চিটপুৰৰ মাজিদত একত্ৰিত হৈছিল আৰু মৌলাবী আৰু অন্যান্য মুছলমানসকলৰ সৈতে ৰাখী বান্ধিছিল। স্বদেশী আন্দোলনৰ পটভূমিত ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে প্ৰতিষ্ঠা কৰা স্বদেশী ভাণ্ডাৰ এখন প্ৰতিষ্ঠিত বস্ত্ৰ প্ৰতিষ্ঠান ত পৰিণত হয়। তেওঁ ১৯১৩ চনত সাহিত্যৰ বাবে নবেল বঁটাও লাভ কৰিছিল।

2) মার্গাৰেট এলিজাবেথ নবােল (ভগিনী নিবেদিতা)।

উত্তৰ: ১৮৬৪ চনত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভগিনী নিবেদিতা এগৰাকী বিশিষ্ট মহিলা আছিল যিয়ে যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত ৰাষ্ট্ৰীয় সজাগতা সৃষ্টিত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল। কলিকতাত থকা সময়ছোৱাত আয়াৰলেণ্ডত জন্মগ্ৰহণ কৰা মাৰ্গাৰেট এলিজাবেথ নবেল ইয়ংমেনৰ হিন্দু ইউনিয়ন, বিবেকানন্দ চছাইটি, ডন চছাইটি আৰু অনুচিলান চামিনলটেৰ সৈতে সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত আছিল আৰু যুৱ আৰু মহিলাসকলক থলুৱা উদ্যোগত জড়িত হৈ স্বতন্ত্ৰ হ’বলৈ উৎসাহিত কৰিছিল। ১৯১১ চনত তাইৰ মৃত্যু হয়।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

4) অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰী

উত্তৰ: অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰী অসমৰ এগৰাকী জাতীয়তাবাদী আৰু কবি আছিল। ১৮৮৫ চনৰ ১৮ ডিচেম্বৰত নিম্ন অসমৰ বৰপেটাৰ ৰায়পাৰা অঞ্চলত অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰীৰ জন্ম হৈছিল। কৃষ্ণৰাম ৰায়চৌধুৰী তেওঁৰ পিতৃৰ নাম আছিল, আৰু দেৱকী দেৱী তেওঁৰ মাতৃৰ আছিল।

অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰীয়ে কবি, নাট্যকাৰ আৰু জাতীয়তাবাদী ৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ইয়াৰ ফলস্বৰূপে ব্ৰিটিছসকলর দ্বারা কাৰাবাস খাটিছিল। “টুমি,” “কাবিও”, “আহুতি”, “জয়দ্ৰোথ বোধ,” “বিনা”, “ওনুভুতি”, “বণ্ডু কি সোন্দেৰ”, আৰু “বেডোনাৰ উলকা” অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰীৰ কামবোৰৰ ভিতৰত আছে। তেওঁ “চেতোনা” আৰু “ডেকা অক্সোম” নামৰ দুখন অসম ীয় গ্ৰন্থৰ সম্পাদকো আছিল।

তেওঁৰ জ্বলন্ত জাতীয়তাবাদী ব্যক্তিত্বৰ বাবে, অম্বিকাগিৰি ৰায়চৌধুৰীক “অসম কেশৰী” বুলি জনা যায়। তেওঁ অসম সাহিত্য সভাৰ সভাপতিও আছিল। তেওঁক ১৯৬৫ চনত সাহিত্য অকাডেমি বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল।

অতিৰিক্ত প্ৰশ্ন আৰু উত্তৰ (of Partition of Bengal and Swadeshi Movement)

1. লৰ্ড কাৰ্জনে নৱগঠিত ৰাজ্য অসম আৰু পূব বংগক কি নাম দিছিল?

উত্তৰ: অসম আৰু পূব বংগৰ নতুন ৰাজ্যৰ নাম লৰ্ড কাৰ্জনে পূব বংগ আৰু অসম ৰাখিছিল।

2. নিয়ন্ত্ৰণ আইন কেতিয়া প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল? 

উত্তৰ: নিয়ন্ত্ৰণ আইন ১৭৭৩ চনত প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল।

3. চিপাহী বিদ্ৰোহৰ আৰম্ভ হোৱা কোন বছৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল?

উত্তৰ: চিপাহী বিদ্ৰোহ ১৮৫৭ চনত আৰম্ভ হৈছিল।

4. ব্ৰিটিছ চৰকাৰে বংগ বিভাজনৰ প্ৰস্তাৱত কি নাম দিছিল?

উত্তৰ: ব্ৰিটিছ চৰকাৰে বংগ বিভাজনৰ প্ৰস্তাৱত দিয়া নামটো আছিল ভাৰতত টেৰিটৰিয়েল পুনৰ-বিতৰণৰ মিনিট।

5. কোনটো প্ৰক্ৰিয়াক বংগৰ ঐতিহাসিক বিভাজন বুলি কোৱা হয়?

উত্তৰ: বংগৰ ঐতিহাসিক বিভাজনৰ অৰ্থ হৈছে উত্তৰ আৰু পূব বংগৰ ১৫ খন জিলাক অসমলৈ সংযুক্ত কৰি পূব বংগ আৰু অসম প্ৰদেশ গঠনৰ প্ৰক্ৰিয়া।

6. বেংগল কেতিয়া এক হৈছিল?

উত্তৰ: ১৯১১ চনত বংগ এখন একত্ৰিত ৰাজ্য হৈ পৰিছিল।

7. বংগ বিভাজনৰ প্ৰকৃত কাৰণ কি আছিল?

উত্তৰ: বংগ বিভাজনৰ প্ৰকৃত কাৰণ আছিল হিন্দু-মুছলমান ঐক্য ধ্বংস কৰা।

8. বান্দে মাতৰম গানটো কোনে ৰচনা কৰিছিল? 

উত্তৰ: বঙ্কিম চন্দ্ৰ চেটাৰ্জীয়ে বন্দে মাতৰম গানটো ৰচনা কৰিছিল।

9. বঙ্গমাতাৰ ছবি কোনে আঁকিছিল? 

উত্তৰ: অবনীন্দ্ৰ নাথ ঠাকুৰে বঙ্গমাতাৰ ছবি আঁকিছিল।

10. ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ মাজত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতি জাগ্ৰত কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া সংগঠনটোৰ নাম কি আছিল?

উত্তৰ: ডন চছাইটি আছিল শিক্ষাৰ্থীসকলৰ মাজত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতি জাগ্ৰত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ সংগঠনটোৰ নাম।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

21. অম্বিকাগিৰি ৰয় চৌধুৰীৰ বিপ্লৱী সংগঠনৰ নাম কি আছিল?

উত্তৰ: সেৱা সংঘ আছিল অম্বিকাগিৰি ৰয় চৌধুৰীৰ বিপ্লৱী সংগঠনৰ নাম।

22. স্বদেশী আন্দোলনৰ প্ৰাথমিক লক্ষ্য কি আছিল?

উত্তৰ: স্বদেশী আন্দোলনৰ মূল লক্ষ্য আছিল ব্ৰিটিছ সাম্ৰাজ্যবাদী শোষণৰ বিষয়ে জনসজাগতা বৃদ্ধি কৰা। লোকসকলক স্বাৱলম্বী হ’বলৈ উৎসাহিত কৰা হৈছিল।

23. ৰাষ্ট্ৰীয় কংগ্ৰেছৰ কোনঅধিৱেশনে স্বৰাজৰ দাবী গ্ৰহণ কৰিছিল?

উত্তৰ: ১৯০৬ চনত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ কলিকতা অধিৱেশনত গ্ৰহণ কৰা মুখ্য প্ৰস্তাৱ আছিল স্বৰাজ।

24. বংগ বিভাজন কেতিয়া বাতিল কৰা হৈছিল? 

উত্তৰ: ১৯১১ চনৰ ১২ ডিচেম্বৰত বংগ বিভাজন বাতিল কৰা হয়।

25. ছাৰ জন জেনকিন্স কোন আছিল?

উত্তৰ: ছাৰ জন জেনকিন্স ভাৰত চৰকাৰৰ গৃহ সচিব আছিল। 

26. বংগবাসীয়ে কেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় শোক দিৱস পালন কৰিছিল? 

উত্তৰ: ১৯০৫ চনৰ ১৬ অক্টোবৰত বাঙালীসকলে ৰাষ্ট্ৰীয় শোক দিৱস উদযাপন কৰে।

27. ব্ৰিটিছে বংগক কোন দুটা শাখাত বিভক্ত কৰিছিল?

উত্তৰ: বংগক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰা হৈছিল: পূব বংগ আৰু অসম, আৰু পশ্চিম বংগ।

28. আল্লাবাদ চুক্তি কেতিয়া স্বাক্ষৰিত হৈছিল আৰু কাৰ মাজত?

উত্তৰ: এলাহাবাদ চুক্তি ১৭৬৪ চনত স্বাক্ষৰিত হৈছিল। এইখন মোগল সম্ৰাট শ্বাহ আলম আৰু ৰবাৰ্ট ক্লাইভৰ মাজত স্বাক্ষৰিত হৈছিল।

29. অসম প্ৰদেশ কেতিয়া গঠন কৰা হৈছিল?

উত্তৰ: ১৮৭৪ চনৰ ৭ ফেব্ৰুৱাৰীত অসম প্ৰদেশ স্থাপন কৰা হৈছিল।

30. লৰ্ড কাৰ্জনে বংগক দুটা ভাগত বিভক্ত কৰাৰ মুখ্য তিনিটা কাৰণ কি আছিল?

উত্তৰ: তিনিটা মুখ্য কাৰণ আছিল:

i. হিন্দু আৰু মুছলমানসকলক বিভক্ত কৰা।
ii. বংগক এসময়ত ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদৰ কেন্দ্ৰবিন্ধি হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। ব্ৰিটিছে দেশপ্ৰেমী হিন্দু বাঙালী আৰু বুদ্ধিজীৱীসকলক বিভাজনৰ জৰিয়তে দুয়োখন ৰাজ্যতে সংখ্যালঘু হোৱাৰ উদ্দেশ্য ৰাখিছিল।
iii. লৰ্ড কাৰ্জনে আশা কৰিছিল যে ভাৰত বিভাজন কৰি তেওঁ ৰাজনৈতিকভাৱে সচেতন মুছলমানসকলৰ আনুগত্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, আৰু এনেদৰে ভাৰতীয় সমাজত সাম্প্ৰদায়িকতাৰ বীজ ৰোপণ কৰিব পাৰে।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

41. ভাৰতৰ সচিব হৈ থাকোতে মৰ্লিৰ ৰাজনৈতিক পৰামৰ্শদাতা কোন আছিল? তেওঁৰ মৃত্যুৰ বাবে কোন দায়ী আছিল?

উত্তৰ: কৰ্ণেল কাৰ্জন ৱাইলীয়ে মৰ্লিৰ ৰাজনৈতিক উপদেষ্টা হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল। মাদাউলাল ধিংৰাই তেওঁক লণ্ডনৰ গভৰ্ণৰ হাউচৰ সন্মুখত হত্যা কৰিছিল।

42. কোন অধিৱেশনত কংগ্ৰেছে ভাৰতীয়সকলৰ বাবে স্বৰাজৰ দাবীত এটা প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছিল? ৰাষ্ট্ৰপতি কোন আছিল?

উত্তৰ: ১৯০৬ চনৰ ২১ নৱেম্বৰত কলিকতাত কংগ্ৰেছৰ অধিৱেশনে স্বৰাজক ভাৰতৰ বাবে দাবী জনায়। ৰাষ্ট্ৰপতি আছিল দাদা ভাই নুৰাজী।

43. কংগ্ৰেছৰ উগ্ৰপন্থী নেতাসকলৰ দুটা নাম লিখক। 

উত্তৰ: দুয়োজন নেতা আছিল লালা লাজপত ৰয় আৰু বিপিন চন্দ্ৰ পাল।

44. আন্দোলনৰ নেতাসকলক নিষ্ঠাৱান কৰি ৰাখিবলৈ লৰ্ড কাৰ্জনে কি কৰিছিল?

উত্তৰ: বংগ বিভাজনৰ বিষয়ত, ব্ৰিটিছ চৰকাৰে কংগ্ৰেছৰ মধ্যপন্থী নেতাসকলৰ পৰা সমৰ্থন আশা কৰিছিল। এই নেতাসকলৰ আনুগত্য বজাই ৰখাৰ বাবে লৰ্ড কাৰ্জনে তেওঁলোকক বিভিন্ন উপাধি, পদ আৰু পদক প্ৰদান কৰিছিল। বিভাজনৰ বাবে সমৰ্থন লাভ কৰাৰ বাবে, মধ্যপন্থী কংগ্ৰেছ নেতাসকলক উচ্চ ন্যায়ালয়ত ন্যায়াধীশ, ব্ৰিটিছ সংসদৰ সদস্য আৰু ভাইচৰয় পৰিষদৰ সদস্য হিচাপে পদ প্ৰদান কৰা হৈছিল। ইয়াৰ স্বত্ত্বেও, কাৰ্জনে বিভাজন বিৰোধী আন্দোলন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ অক্ষম হৈছিল।

45. স্বদেশী আন্দোলনত মহিলাৰ অংশগ্ৰহণৰ দুটা কাৰণ লিখক।

উত্তৰ: স্বদেশী আন্দোলনৰ ফলত বাঙালী মহিলাসকলৰ মাজত আন্দোলনত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰাৰ আকাংক্ষাৰ সৃষ্টি হৈছিল। দুটা ঘটনাৰ ফলস্বৰূপে তেওঁলোক আন্দোলনত জড়িত হৈ পৰিছিল। সিহঁত আছিল:

i. প্ৰফুল্ল চাকীৰ মৃত্যুদণ্ডৰ দিনা, প্ৰতিটো বাঙালী পৰিয়ালে উপবাস কৰিছিল। প্ৰতিটো পাকঘৰ বন্ধ কৰি দিয়া হৈছিল, আৰু সকলো মাতৃয়ে দিনটো শোকৰ অৱস্থাত কটাইছিল।
ii. দ্বিতীয় ঘটনাটোত বংগৰ বিভাজনৰ কঠোৰ সমালোচনাৰ বাবে “যুগন্তৰ”ৰ সম্পাদক ভূপেন্দ্ৰ নাথ দত্তক আৰক্ষীয়ে অত্যাচাৰ কৰিছিল। ঘটনাটোক লৈ কান্দি থকাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁৰ মাতৃ ভবনেেশ্বৰী দেৱীয়ে এক গণ আন্দোলনৰ আহ্বান জনায়। হাজাৰ হাজাৰ মহিলাই এই কাৰণটোসমৰ্থন কৰিবলৈ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

46. বংগ বিভাজনৰ বাবে লৰ্ড কাৰ্জনৰ চাৰিটা পইণ্ট কি আছিল?

উত্তৰ: বংগ বিভাজনৰ বাবে লৰ্ড কাৰ্জনৰ চাৰিটা পইণ্ট কাৰ্যসূচী নিম্নলিখিত ধৰণৰ আছিল–

a. ৰাজশাহী, ঢাকা আৰু চাট্টাগ্ৰামক অসমলৈ সংযুক্ত কৰি, নতুন প্ৰদেশটোক ‘পূব বংগ আৰু অসম’ বুলি জনা যাব।
b. ঢাকা হ’ব নতুন প্ৰদেশৰ ৰাজধানী।
c. এজন লেফটেনেণ্ট গভৰ্ণৰে পূৱ বংগ আৰু অসমৰ প্ৰশাসনৰ দায়িত্ব ল’ব।
d. অসমৰ ৰাজধানী শ্বিলঙৰ পৰা ঢাকালৈ স্থানান্তৰিত কৰা হ’ব।

Missing answers are only available to registered users. Please register or login if already registered

49. স্বদেশী আন্দোলনৰ পৰা লোকসকলক আঁতৰাই ৰাখিবলৈ ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত কি ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ প্ৰকল্প হাতত লৈছিল?

উত্তৰ: ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ বাসিন্দাসকলক স্বদেশী আন্দোলনৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। তেওঁলোকে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে উপত্যকাটোত কিছু ৰাজহুৱা স্বাৰ্থৰ কাম কৰিছিল। এইবোৰ নিম্নলিখিত আছিল:

i. কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ পাঠ্যক্ৰমত অসমভাষা আৰু সাহিত্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল।
ii. কটন মহাবিদ্যালয়ক এক মানক প্ৰতিষ্ঠান হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ, প্ৰতিটো বিষয়ৰ বাবে স্নাতক শ্ৰেণী খোলা হৈছিল।
iii. ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত মৌজাদাৰী ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ কৰা হৈছিল।
iv. এটা বাৰ দফা ভূমি বন্দোবস্ত কাৰ্যকৰী কৰা হৈছিল।

Get notes of other chapters of SEBA Class 10 History (Social Science)


Share with others

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *